12 Lipiec 2020 03:09
Nawigacja
OSP Nidek
· TELEFON ALARMOWY
· Interwencje
· Historia
· Sprzęt
· Syrena
· Załoga
· Zarząd
· Kontakt
Orkiestra Dęta
· Historia
Górnicy
· Historia
Wiejski Dom Kultury
· Biblioteka
· Centrum Informatyczne
· Godziny otwarcia
· Koła i zespoły
· Sala balowa
Parafia
· Drewniany kościół
· Historia
· Informacje
Przydatne strony
· Ośrodek Zdrowia w Nidku
· Parafia w Nidku
· Szkoła w Nidku
Mapa Nidku
POLECAMY

10-lecie Stowarzyszenia "Nadzieja" w Wieprzu

JUBILEUSZOWA INTEGRACJA

Już dekadę działa Stowarzyszenie Pomocy Bezrobotnym i ich Rodzinom „NADZIEJA”.
Ta organizacja pozarządowa zajmuję się: aktywizacją zawodową, integracją społeczną, działalnością kulturalną i edukacyjną, inicjatywami charytatywnymi.
W tym okresie udało się zrealizować szereg projektów za olbrzymią sumę prawie 4 milionów złotych. Pieniądze pozyskano z Brukseli, Warszawy i Krakowa.

Działania NADZIEI dotyczyły aktywizacji zawodowej oraz różnorodnych działań kulturalnych. W ramach takich działań realizowano warsztaty modelarskie, organizowano wypoczynek w okresie wakacji dla dzieci i młodzieży, wycieczki, warsztaty artystyczne, modelarskie i kulinarne. W różnorodnych zajęciach uczestniczyły setki osób z terenu całej gminy. Nie można także pominąć roli stowarzyszenia w organizacji Święta Gminy Wieprz i cyklicznych działań Klubu Kulinarnego Podróżnika, realizowanych od 7 lat.

Za swoją działalność w 2013 roku NADZIEJA otrzymała wyróżnienie w VIII edycji konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego dla najlepszych organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego „Kryształy Soli”. Nagrodę osobiście wręczali Marszałek Małopolski wraz z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej.

Obecny projekt realizowany przez NADZIEJĘ to działania na rzecz integracji międzypokoleniowej. Na terenie pięciu sołectw Gminy Wieprz powstały ośrodki wsparcia, które oferują różnorodne zajęcia kulturalne od wykładów, warsztatów kulinarnych, przez rękodzielnicze aż po wycieczki do kin, teatrów, miast a nawet wyjazdów zagranicznych.

23 października 2014 w ramach obchodów jubileuszu Stowarzyszenia NADZIEJA spotkały się grupy z Frydrychowic, Gierałtowic – Gierałtowiczek, Nidku, Przybradza i Wieprza. Każda z grup przygotowała inne atrakcje. Panie z Frydrychowic przygotowały prezentację z dorobku prawie 2 lat działalności, Gierałtowice i Gierałtowiczki przygotowały piękną ekspozycję prac artystycznych, grupa z Wieprza przygotowała chlebek bananowy i prezentację na temat niezwykłych badań i statystyk w świecie. Było przy tym sporo śmiechu. Grupa z Nidku przygotowała występ chóru „MAGNOLIA” oraz przezabawne skecze komediowe, przy których wszyscy po prostu „ryczeli” ze śmiechu. Grupa z Przybradza także przygotowała występy sceniczne i także publiczności było wesoło. Szczególnie rozrywkowy był dialog w formie poetyckiej teściowej i synowej w wykonaniu dwóch młodszych uczestniczek zajęć integracyjnych. W imprezie uczestniczyło 200 osób a pośród nich znaleźli się zaproszeni goście: Wicewojewoda - Andrzej Haręźlak, Przewodniczący Rady Gminy Wieprz - Mieczysław Żyła, Wójt Gminy Wieprz - Małgorzata Chrapek, wielu radnych, sołtys sołectwa Wieprz - Barbara Herma.

Impreza rozpoczęła się od prezentacji osiągnięć Stowarzyszenia. Prezes - Barbara Bliźniak przybliżyła zaproszonym gościom liczne sukcesy organizacji.


foto. S. Gałysz

Jubileusz miał także swój element kulinarny. Przepyszna szynka z kością serwowana na ciepło smakowała wszystkim a do niej serwowano wyśmienite sałatki i ciasta wykonane przez panie z poszczególnych sołectw. Integracja przybrała podwójny wymiar - wspólnie bawiliśmy się między pokoleniami oraz integrowaliśmy się pomiędzy sołectwami, poznając się, rozmawiając, dobrze się bawiąc.

Seweryn Gałysz

Czas lokalny
Pogoda
Ostrzeżenia Meteo

Wygenerowano w sekund: 0.30 - 13 zapytań MySQL 272,513 unikalnych wizyt